Urodziny Cheryl


W kwietniu zeszłego roku w internecie wirusowo rozprzestrzeniło się pytanie: kiedy Cheryl ma urodziny? Kim jest Cheryl, dlaczego możemy chcieć to wiedzieć i dlaczego nie sprawdzić tego w internecie, zamiast podawać sobie pytanie od strony do strony, od serwisu do serwisu?! Pytaniem zajął się CNN, Washington Post, BBC, The Guardian i kilka innych mediów. Zadziwiające, zwłaszcza, że Cheryl nie istnieje. To znaczy istnieje, ale tylko w pewnym zadaniu matematycznym.


Azjaci są dobrzy z matematyki, a Singapore and Asian School Math Olimpiads to pewnie jedna z najważniejszych olimpiad matematycznych na świecie. Startują w niej uczniowie od drugiej klasy szkoły podstawowej po liceum, wszyscy w swoich kategoriach wiekowych. W tym roku dla diabelsko zdolnych piętnastolatków przygotowano zadanie logiczne, którego bohaterowie Albert i Bernard, na podstawie szczątkowych informacji, mieli odgadnąć kiedy ich nowa koleżanka Cheryl obchodzi urodziny. Zadanie nie wymagające żadnej "szkolnej" wiedzy, tylko umiejętności szybkiego i poprawnego wnioskowania zafascynowało internautów i wywołało dyskusję. Matematyka na chwilę stała się  panującą królową nauk.

Podobnie od kilku, kilkunastu lat fascynuje metoda nauczania matematyki w Singapurze. Wiele amerykańskich szkół zdecydowało się na nauczanie  z wykorzystaniem singapurskich podręczników, a twórcy obowiązujących w całych Stanach standardów nauczania uwzględnili w nich rozwiązania zaczerpnięte z Singapuru. W USA ukuto termin Singapore Math, co równoznaczne jest z uznaniem  jej jako metodologii nauczana.
Gdzie jest więc klucz do tajemnicy sukcesu najbardziej udanego systemu nauczania matematyki na świecie?

 Mniej tematów, większa głębia

Program nauczania matematyki został zbudowany  wokół wybranych zagadnień. W ciągu roku szkolnego jest ich 12-15. Nie uczy się więc wszystkiego, lecz za to wchodzi się w temat głębiej i drąży skutku. Ważne, by uczniowie naprawdę zrozumieli o co chodzi, a nie tylko nauczyli się rozwiązań do testów sprawdzających.
Uczniowie mogą uczyć się we własnym tempie, ważne, by poznali przerabiane zagadnienie, tak, by na tej wiedzy można było budować dalszą wiedzę. Co ważne,obowiązuje zasada “raz a dobrze” - nie wraca się do starych zagadnień, bo mają po prostu być solidnie przyswojone. 

Trzy stopnie uczenia

Amerykański kognitywista Jerome Bruner prowadził w latach 60. ubiegłego wieku badania, które dowiodły, że człowiek uczy się abstrahować stopniowo: najpierw poprzez manipulację przedmiotami, potem poprzez używania obrazków, dopiero w trzecim kroku przechodzi do symboli - liczb, liter, wzorów.
Program nauczania matematyki w singapurskiej szkole opiera się na tych badaniach. U
czniowie zaczynają naukę od patyczków, kostek, guzików, przedmiotów. Dodają je i odejmują,  biorą do ręki, przekładają i odkładają. Kolejny etap to obrazki przedstawiające patyczki, kostki, guziki,na których przeprowadza się te same operacje. Dopiero trzeci etap to abstrakcyjne symbole.



Nauczyciele

Aby zostać nauczycielem w Singapurze, trzeba być wzorowym studentem. Do zawodu przyciąga jego wysoki prestiż oraz wysokie zarobki. Nauczyciele systematycznie uczą się przez cały okres swojej kariery zawodowej. Szkolenia - wszystkie przygotowane przez Ministerstwo Edukacji. Nauczyciel jest autentycznym autorytetem. Naprawdę potrafi nauczyć, a inni to doceniają I szanują.



Wszystko wygląda prosto, logicznie, bez wielkiej filozofii. Ale to właśnie Singapurczykom udało się wprowadzić systemowe rozwiązania, które działają we wszystkich szkołach bez wyjątku. Dlaczego? Edukacja jest tu po prostu ważna. Wszyscy pracują na efekt, bo doskonała edukacja jest sprawą zarówno indywidualnego szczęścia, jaki powodzenia kraju. Jasno sprecyzowane cele, przekonanie,że problemy da się rozwiązać i konsekwentne i szybkie ich rozwiązywanie – prosta i wcale nie taka odkrywcza recepta na sukces. Jak to się dzieje, że Singapurczycy tak doskonale radzą sobie z rozwiązywaniem problemów? Są świetnie wykształceni matematycznie.



***


Kiedy więc Cheryl ma urodziny? Jeśli ktoś chciałby rozwiązać zagadkę - proszę bardzo. 


https://pl.khanacademy.org/math/math-for-fun-and-glory/puzzles/brain-teasers/v/cheryls-birthday

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak dostać/nie dostać białej gorączki w szkole

Metoda pytań i doświadczeń - jak pracujemy w Uniwersytecie Dzieci

Mr Lee, I would like to visit your school